Znajdź nas na:

konfencja wiary ralph martin nowa ewangelizacja small

Konferencja Wiary – Ralph Martin: Otwórzmy się na Ducha Świętego

– Co mówi Duch Święty do Kościoła? Mówi: Jezus! <Oto mój umiłowany syn, Jego słuchajcie> Musimy być otwarci na Ducha Świętego, na Jego głos, na napomnienie, na zachętę i inspirację. (…) Musimy uczyć ludzi o tym, jak ważny jest Duch Święty, aby modlili się o Jego prowadzenie. Potrzebna jest wspólnota ludzi, którzy będą nas w tym wspierać – mówił dr Ralph Martin podczas II Konferencji Wiary, która odbyła się  22 listopada 2014r. w parafii pw. Wniebowstąpienia Pańskiego w Warszawie.

Spotkaniu zatytułowane: „Co mówi Duch Święty do Kościoła” zorganizowane zostało przez Zgromadzenie Zakonne Księży Orionistów, Apostolski Ruch Wiary i Wspólnotę „Chefsiba”. Wzięło w nim udział ponad 250 osób z całej Polski. Głównym mówcą był Ralph Martin – doktor teologii, pionier Odnowy Charyzmatycznej w Kościele Rzymskokatolickim, współzałożyciel i członek ekumenicznej wspólnoty „Word of God” w Ann Arbor w stanie Michigan; ewangelizator, konsultor Papieskiej Rady ds. Nowej Ewangelizacji.

https://youtu.be/NqwOW6FjTGI>

Uczestnicy Konferencji wysłuchali 3 sesji wykładowych Ralpha Martina zatytułowanych: „Czym jest Nowa Ewangelizacja?”, „Jak dążyć do świętości?” i „Idea Nowej Pięćdziesiątnicy”. Martin opierał swój przekaz m.in. na Nowym Testamencie, encyklice „Redemptoris Missio”, liście apostolskim Jana  Pawła II „Novo Millennio Ineunte”, w którym papież ukazał model Kościoła i charakter jego misji w nowym tysiącleciu chrześcijaństwa.

Pełne nagrania 3 sesji wykładowych Ralpha Martina: NAGRANIA: CO MÓWI DUCH ŚWIĘTY DO KOŚCIOŁA?

– Czego papież oczekuje od ruchu charyzmatycznego ? Oczekuje, że będziecie dzielić się łaską Ducha Świętego – jako ochrzczeni. Doświadczenie chrztu w Duchu Świętym jest dla każdego. W tych czasach konfrontacji i niebezpieczeństwa, musimy być mocno zakorzenieni w prawdzie, w Kościele. – mówił Ralph Martin.
 
– Miliony ochrzczonych i bierzmowanych katolików zdryfowało gdzieś od wiary (…), a może są poddani zgubnemu wpływowi dzisiejszej kultury… Współcześni katolicy potrzebują zaproszenia do relacji z Bogiem i pogłębiania jej.(…) To do nich skierowana jest Nowa Ewangelizacja. Dla przyszłości Kościoła, księża muszą znaleźć osoby świeckie, z którymi będą mogą współpracować na rzecz tego dzieła. Rolą świeckich jest być solą w społeczeństwie, prowadzić transformacje kulturową – zauważa  Ralph Martin.

Każdy jest powołany do świętości. Bez wymówek

Nie tylko księża są powołani do świętości, ale wszyscy świeccy, bez względu na status życiowy. – Do świętości możesz dążyć teraz. Dlaczego masz opóźniać własne szczęście? – konfrontował słuchaczy Martin.

– Świętość nie jest brzemieniem, który Bóg chce dla nas złożyć. On chce wprowadzić nas w większy obszar mądrości, radości. Zostaliśmy stworzeni, żeby być jedno z Bogiem – mówił wykładowca.

– To, co przekazał nam Ralph Martin o współpracy między duchowieństwem a świeckimi na rzecz  Nowej Ewangelizacji jest dla wszystkich wspólnot wielką inspiracją. Jesteśmy szczęśliwi, że – na drugiej Konferencji Wiary – mogliśmy gościć tego ewangelizatora, posługującego w Duchu Świętym. Dziękujemy za udział wszystkim panelistom, którzy są świadectwem w swoich miejscach pracy i którzy nie boją się odważnie mówić o Jezusie – organizator, Jacek Weigl, lider Wspólnoty „Chefsiba”.

Świadectwa wiary Panelistów II Konferencji Wiary

Chrześcijanin w miejscu pracy

Osobiste świadectwa zmiany życia usłyszeliśmy podczas dwóch paneli dyskusyjnych prowadzonych przez Michała Nikodema z Apostolskiego Ruchu Wiary. W pierwszym z nich pt. „Jak być chrześcijaninem w miejscu pracy?” udział wzięli: dziennikarka Julita Wołoszyńska, biznesmeni Maksymilian Bylicki i Robert Plesko oraz aktor Radosław Pazura.

– Jak ktoś nie je ryby w piątek to jest chrześcijaninem, a jak w piątek wieczorem idzie się upić, to kim jest?!- pytał Robert Plesko, dyrektor zarządzający Domem Mediowym OMD Macroscope – Chrześcijanie mają być świadectwem. Ja wiem, że bycie uczciwym zawsze popłaca.

– Zapraszam do swoich programów ludzi, którzy znają Jezusa i nie wstydzą się o Nim mówić. Czasami chodzę jak „na haju” po tych świadectwach! Widzę jak te doświadczenia zmiany życia dotykają niewierzących pracujących ze mną. Są często początkiem rozmów o Bogu. – Julita Wołoszyńska, autorka programu „Słowo na Niedzielę”.

– Jako chrześcijanin nie boję się rozmawiać, zadawać pytań. Nie boję się też odmówić zagrania roli, kiedy jest ona niezgodna z moimi wartościami. Święty Jan Paweł II mówił, że jeżeli ktoś nie wymaga od ciebie, to wymagaj od siebie. Ja on 11 lat żyję wiarą i trzymam się tego przekazu.- przyznał Radosław Pazura, znany aktor filmowy.

– W pracy liczy się wiedza, umiejętności i postawa, czyli odpowiednie działanie. Zdarza się, że zarządzający podlegają presjom nieuczciwych działań. Jeśli działamy w sposób rzetelny, uczciwy, z szacunkiem, to ludzie pytają: <dlaczego to robisz?> To widać w naszej postawie – mówi Maksymilian Bylicki, wiceprezes DoubleTree Hilton. – Jest takie angielskie pytanie: <How can I help you?>, po polsku pytamy dosłowniej: Czym mogę Panu/Pani służyć? Ja uważam, że najlepiej służymy Panu Bogu, służąc innym ludziom.

Nowomowa ewangelizacyjna

W drugim panelu dyskusyjnym, o tym, jak docierać do niewierzących z Ewangelią dzielili  się swoim doświadczeniem: Magdalena Plucner (SNE diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej, organizatorka konferencji i rekolekcji m.in. „Jezus na Stadionie”), Michał Grzanka (warszawski oddział EnChristo), Michał Jeleń (Wspólnota Abba), o. Adam Strojny (Wspólnota Chemin Neuf).

Paneliści stwierdzili, że trzeba głosić Ewangelię wszystkimi możliwymi sposobami; przez spotkania z drugą osobą, poznanie jej problemów, rozmawianie „jej językiem”,  ale także przez wydarzenia, takie jak konferencje, wieczory chwały, akcje typu „Jezus na Stadionie” itp., podczas których manifestuje się moc Boża.

Nasi goście mierzyli się z nowomową ewangelizacyjną. Np. zamiast użyć słowa „grzech” można powiedzieć: chybienie celu, wybór smutku, ciekawa przygoda z marnym skutkiem, a zamiast „nawróć się”- inaczej, np.: weź się ogarnij, miej odwagę żyć, odkryj to, dlaczego żyjesz. Jednak wszyscy zgodnie przyznali, że najważniejsza jest moc Boża, która działa w każdej relacji z drugim człowiekiem, kiedy przekazują Dobrą Nowinę.

Cykl Konferencje Wiary odbywa się za zgodą ks. kardynała Kazimierza Nycza, ks. kardynała Stanisława Dziwisza oraz bp. Grzegorza Rysia. Patronem jest Zespół ds. Nowej Ewangelizacji w Archidiecezji Warszawskiej.
Partnerami wydarzeń są: EnChristo, Akademicka Wspólnota Ewangelizacyjna Woda Życia, Fundacja 24/7, Fundacja „Edukacja z Wartościami”. Patronat medialny objęli: Katolicka Agencja Informacyjna, Gość Niedzielny, Radio Warszawa, Miłujcie Się!, Opoka, deon.pl, wiara.pl.

Kolejną Konferencję Wiary, w maju 2015 r., poprowadzą autorzy książki „Odbudowana, czyli jak przebudzić wiernych i dotrzeć do zagubionych”- ks. Michael White i Tom Corcoran.
Wszystkie informacje: ruchwiary.pl/Konferencje

Konferencje Wiary – to trzyletni cykl konferencji ze znanymi osobistościami świata wiary, które rozwijają ideę Nowej Ewangelizacji. Jej Organizatorami są: Zgromadzenie Zakonne Księży Orionistów, Wspólnota Chefsiba i Apostolski Ruch Wiary.
Pierwsza Konferencja Wiary odbyła się w Warszawie 27.09.2014r. – gościem głównym był ks. dr Peter Hocken – ceniony teolog, wykładowca i specjalista od historii odnowy Kościoła. Na podstawie adhortacji papieża Franciszka zapraszał nas do radosnego głoszenia kerygmatu, czyli podstawowych prawd wiary, całemu światu.
Relacja z Konferencji Wiary z ks.dr. Peterem Hockenem: https://ruchwiary.pl/artykul/aktualnosci-konferencje/konferencja-wiary-ks-dr-peter-hocken-o-radosci-ewangelii
Kolejna Konferencja Wiary, maj 2015r.
Więcej informacji ruchwiary.pl w zakładce KONFERENCJE.

Informacji udziela:
Paulina Trzcińska
tel. 508-058-480
e-mail: media@ruchwiary.pl

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Czego szukasz?

Najnowsze wpisy

Znajdź nas na: