Około tysiąca osób z polskich i zagranicznych parafii, wspólnot i grup chrześcijańskich uczestniczyło w krakowskim Kongresie Nowej Ewangelizacji. 14 listopada 2013 r. trzydniowe spotkanie otworzył kardynał Stanisław Dziwisz. Gospodarzami konferencji byli bp Grzegorz Ryś i dr Andrzej Sionek. Wśród zaproszonych mówców znaleźli się m.in. bp Edward Dajczak, ks. dr Peter Hocken, bp Sandy Millar (kościół anglikański, „Kurs Alfa”), pastor Ulf Ekman (Wspólnota „Livets Ord” z Uppsali), Jose Prado Flores (Szkoła Nowej Ewangelizacji).
W pełnych otwartości i szacunku kontaktach uczestników Kongresu nie wyczuwało się strachu ani pychy. A właśnie te dwa elementy mówcy wspólnie uznali za największe przeszkody w drodze do zjednoczenia wierzących w Jezusa Chrystusa.
TU MOŻESZ OBEJRZEĆ POSZCZEGÓLNE WYKŁADY I POZNAĆ MÓWCÓW:
https://ccc.jestem.net.pl/
W Kongresie uczestniczyła też grupa osób z Apostolskiego Ruchu Wiary i jego duszpasterze (m.in. ks. prowincjał Antoni Wita FDP) oraz grono liderów ARW (m.in. Jacek Weigl).
Poniżej zapis wrażeń kilku osób z Apostolskiego Ruchu Wiary:
-Jeden z mówców, ks. dr Peter Hocken, powiedział: „Podzielony kościół to skandal. Kamień potknięcia dla tych, którzy chcą uwierzyć. Jeśli przeciwko sobie głosimy, głosimy przeciw Ewangelii pojednania. Ale wszystkie nasze podziały mogą być obmyte krwią Jezusa. I to jest Dobra Nowina!” // (Ola)
-Dziękuję Bogu za to, co robi w swoim Kościele. Zobaczyć jedność wśród przywódców kościelnych różnych wyznań – to spełnienie marzeń. I to nie jedność wymuszoną, tolerowanie się nawzajem, bo tak wypada albo trzeba. Ale wspólne dążenia, wspólna miłość do Jezusa, wspólne przeżywanie Jego żywej obecności, wspólne przynaglenie do głoszenia ewangelii, aby tak wielu jak to możliwe mogło nawiązać z Nim osobistą relację wiary. Prawdziwie „jeden duch i jedno serce ożywiały wszystkich wierzących” na tym krakowskim kongresie. // (Piotr)
-Niesamowity czas spędzony w Bożej obecności, pośród ludzi kochających Jezusa. To, co widziałem – czyli jedność braci i sióstr, z różnych środowisk chrześcijańskich – pokazuje jak bardzo Bóg kocha swój Kościół. I że jest ponad podziałami. (…) Możemy uczyć się od siebie cudownych rzeczy. // (Bartosz)
-Jeszcze parę lat temu nie uwierzyłabym, że jest to możliwe. Katoliccy biskupi wraz z autorytetami ze świata protestanckiego nie tylko stoją obok siebie, ale tworzą coś RAZEM we WSPÓLNEJ SPRAWIE. Czuło się prawdziwą atmosferę – nie tylko akceptacji – ale jedności, o jaką modlił się Jezus. Myślę, że Bóg jest bardzo zadowolony z tej konferencji, bo w jedności bardziej skupiamy się na sednie chrześcijaństwa. Nie tylko na różnicach i szczegółach ale na tym, że razem mamy odpowiedź dla świata potrzebującego zbawienia. // (Ania)
-Forum „Całą Ewangelię, Całe Ciało, Całemu Światu” to wydarzenie, które przerosło moje najśmielsze oczekiwania. W atmosferze pełnej wolności i jedności spotkali się chrześcijanie z m.in. Kościoła Katolickiego, Prezbiteriańskiego, Anglikańskiego i innych. Obok biskupów katolickich siedział biskup anglikański, na wieczornej celebracji pastor modlił się o powołania kapłańskie. Chwała Bogu. Trafnie powiedział na powitanie Kard Stanisław Dziwisz, że językiem wspólnym na Forum jest język miłości (…) Kluczowe jest, aby każdy poznał Jezusa osobiście a dopiero później miał katechezę. // (Bożena)